«πρόγραμμα σεμιναρίου του Ε.Θ.Δ.ΕΛΙΑ με θέμα: Στα μονοπάτια της ελιάς, στις 6 και 7 Μαΐου 2017 και πίνακας συμμετεχόντων εκπαιδευτικών»

Α. Πρόγραμμα Σεμιναρίου Δικτύου Π. Ε. «ΕΛΙΑ» με θέμα:

«Στα μονοπάτια της ελιάς» στις 6 και 7 Μαΐου 2017

Σάββατο 06/05/2017 ? ΕΝΑΡΞΗ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

17:00 – 17:30

Προσέλευση- Εγγραφές – Παραλαβή φακέλων και υλικού.

17:3017:50

Χαιρετισμοί

17:50 ? 18:00

Καλωσόρισμα – Περίγραμμα και Στόχοι σεμιναρίου
Γεώργιος Παναγόπουλος, Υπεύθυνος ΚΠΕ Καλαμάτας

18:00 ? 18:15

«Η ελιά της μαμής»

Χριστίνα Δίμιζα, Ηθοποιός, Φιλόλογος Καθηγήτρια, Παραμυθού

18:15 – 18:45

«Παρουσίαση δράσεων του Δικτύου ΕΛΙΑ»
Γεώργιος Παναγόπουλος, Υπεύθυνος ΚΠΕ Καλαμάτας

18:45 – 19:05

«Περίπατος ρητορικής και φιλοσοφίας»

Ελένη Βολονάκη, Επίκουρη Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, Τμήμα Φιλολογίας

19:05 – 19:30

Διάλειμμα ? Προσφορά καφέ

19:30 – 19:50

«EPD και PEF – Περιβαλλοντική πιστοποίηση προϊόντος και περιβαλλοντικό αποτύπωμα ελιάς και ελαιολάδου»

Παναγιώτης Κάτσαρης, Γεωπόνος Βιοτεχνολόγος, Υπεύθυνος Εργαστηρίου Ελαιολάδου του Τμήματος Ελαίας και Οπωροκηπευτικών Καλαμάτας ΕΛΓΟ Δήμητρα

19:50 – 20:10

«Ευρωπαϊκές διαδρομές βιώσιμης ανάπτυξης & γαστρονομίας στους τόπους της ελιάς – Παρουσίαση Well-O-live»

Μαρινέλλα Κατσιλιέρη, Υπεύθυνη Επικοινωνίας & Πολιτιστικού Προγράμματος, Πολιτιστικός Οργανισμός «Δρόμοι της Ελιάς»

Θεοδώρα Κολοκοτρώνη, Επικεφαλής Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης, Europe Direct Καλαμάτας

20:10 – 20:30

«Περιβαλλοντική Εκπαίδευση και σύμβαση για τη διαφύλαξη της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς (UNESCO 2003)»

Εκπρόσωπος της Διεύθυνσης Νεότερου Πολιτιστικού Αποθέματος & Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού

20:30 – 20:40

«Χαρτογράφηση των μονοπατιών της ελιάς και δημιουργία διαδραστικής εκπαιδευτικής πλατφόρμας»

Βασίλειος Πουλόπουλος, MSc, PhD, Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής, Επιστημονικός Συνεργάτης Πανεπιστημίου Πελοποννήσου / ΤΕΙ Πελοποννήσου

20:40 -21:00

Ερωτήσεις ? Συζήτηση

21:00

Δείπνο

Κυριακή 07/05/2017

08:45

Συνάντηση στο Τμήμα Ελαίας και Οπωροκηπευτικών Καλαμάτας ΕΛΓΟ Δήμητρα

08:45 – 10:30

  • Επίσκεψη στο Διαπιστευμένο εργαστήριο Ελαιολάδου του Τμήματος Ελαίας και Οπωροκηπευτικών Καλαμάτας ΕΛΓΟ Δήμητρα

  • Επίσκεψη στο Υπεραιωνόβιο ελαιόδεντρο – μητρικό φυτό της ποικιλίας Καλαμών

  • Επίσκεψη στο χώρο «υδρονέφωσης» του Τμήματος Ελαίας και Οπωροκηπευτικών Καλαμάτας ΕΛΓΟ Δήμητρα με τις «θυγατέρες ελιές» – θυγατρικά φυτά της «μάνας ελιάς»

Παναγιώτης Κάτσαρης, Γεωπόνος Βιοτεχνολόγος, Υπεύθυνος Εργαστηρίου Ελαιολάδου του Τμήματος Ελαίας και Οπωροκηπευτικών Καλαμάτας ΕΛΓΟ Δήμητρα

Συντονισμός:
Γ. Παναγόπουλος, Υπεύθυνος ΚΠΕ Καλαμάτας
Δ. Μιχαλακοπούλου, Μέλος ΠΟ ΚΠΕ Καλαμάτας

10:30 – 10:45

Επιστροφή στο ΚΠΕ Καλαμάτας

10:45 – 11:15

Παρουσιάσεις δράσεων και προγραμμάτων συνεργαζόμενων ΚΠΕ

1. «Ελιά: Μια εκπαιδευτική πρόταση του ΚΠΕ Αρχανών ? Ρούβα ? Γουβών»

Ειρήνη Δερμιτζάκη, Έλενα Φανιουδάκη, ΚΠΕ Αρχανών ? Ρούβα ? Γουβών

2. «Μνήμες των δένδρων στον κάμπο των Μολάων»

Μαρία Μυλωνά, Νικόλαος Παπαδάκης, ΚΠΕ Μολάων

3. «Έλλη? η ελίτσα»

Δημήτριος Καραγιώργος, ΚΠΕ Στυλίδας – Υπάτης

11:15 – 11:45

Διάλειμμα ? Προσφορά καφέ

11:45 – 12:25

Παρουσιάσεις Υπευθύνων Π.Ε. και Σχ. Δραστηριοτήτων

  1. «Διαδρομές με αφετηρία τις υπεραιωνόβιες ελιές της Αθήνας»

Δάφνη Γαβρίλη, Υπεύθυνη Π.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης Α΄Αθήνας

  1. «Η ελιά και τα προϊόντα της ως παράδειγμα εκπαίδευσης για την Αειφορία μέσα στα προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων»

Ελένη Μάρα, Υπεύθυνη Σχ. Δρ. Α/θμιας Εκπ/σης Αργολίδας

  1. «Η καλλιέργεια της ελιάς στην κοιλάδα των Τεμπών μαθαίνει φύση, υγεία και πολιτισμό στους μαθητές της Λάρισας»

Κωνσταντίνα Χατζημίχου – Καλούση, Υπεύθυνη Σχ. Δρ. Α/θμιας Εκπ/σης

Λάρισας

  1. «Τα ελαιόδεντρα του Γερακίου στον χώρο και στον χρόνο»

Δημήτριος Βαχαβιώλος, Υπεύθυνη Σχ.Δρ. Β/θμιας Εκπ/σης Λακωνίας

Ανθή Σαράντη, Εκπαιδευτικός ΠΕ 04.01, Γυμνάσιο Γερακίου

12:25 – 12:55

Επίσκεψη στις εκθέσεις:

1. Αναρτημένων παρουσιάσεων και κατασκευών μελών του Δικτύου «ΕΛΙΑ»

Συντονισμός: Αναστάσιος Ζόμπολας, Αναπληρωτής Υπεύθυνος ΚΠΕ Καλαμάτας

Αναρτημένες παρουσιάσεις και κατασκευές:
Αγγελική Γκολέμη, Εκπαιδευτικός ΠΕ 60, Νηπιαγωγείο Λάλουκα

Ευσταθία Κάλλια, Εκπαιδευτικός ΠΕ 70, 2ο Δημ. Σχ. Άρτας

Βασίλης Καράμπελας, Εκπαιδευτικός ΠΕ 70, Δημ. Σχ. Βαλύρας

Χριστίνα Κάτρη, Εκπαιδευτικός ΠΕ 60, 2ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών

Παρασκευή Κοσμά, Εκπαιδευτικός ΠΕ 60, Νηπιαγωγείο Ελεούσας

Φωτεινή Λισγάρα, Εκπαιδευτικός ΠΕ 70, 2ο Δημ. Σχ. Άρτας

Αγγελική Ντέρτη, Εκπαιδευτικός ΠΕ 60, Νηπιαγωγείο Κιβερίου

Σταματία Παπαδιά, Εκπαιδευτικός ΠΕ 60, 2ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών

Παναγιώτα Παπανικολάου, Εκπαιδευτικός ΠΕ 70, Δημ. Σχ. Νεοχωρίου

Φωτεινή Σταθάκη, Εκπαιδευτικός ΠΕ 18.13, ΕΕΠΑΓ Ελασσόνας

Παναγιώτα Σταυροπούλου, Εκπαιδευτικός ΠΕ 60, Νηπιαγωγείο Κιβερίου

Μαρία Χονδρογιάννη, Εκπαιδευτικός ΠΕ 60, 2ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών

Αντωνία Χριστοπούλου, Εκπαιδευτικός ΠΕ 60, 2ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών

2. Προϊόντων ελιάς και ελαιολάδου μεσσηνιακών επιχειρήσεων

Συντονισμός: Γεώργιος Αργυροηλιόπουλος, Μέλος Π.Ο. ΚΠΕ Καλαμάτας

12:55 – 13:55

Παρουσιάσεις εκπαιδευτικών μελών του Δικτύου «ΕΛΙΑ»

1. «Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια γιαγιά ελιά»

Μαρία Χονδρογιάννη, Εκπαιδευτικός ΠΕ 60, 2ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών

Αντωνία Χριστοπούλου, Εκπαιδευτικός ΠΕ 60, 2ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών

2. «Μια ελιά διηγείται»

Χριστίνα Κάτρη, Εκπαιδευτικός ΠΕ 60, 2ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών

Σταματία Παπαδιά, Εκπαιδευτικός ΠΕ 60, 2ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών

3. «Ακούμε ιστορίες από την ελιά της αυλής μας»

Αγγελική Γκολέμη, Εκπαιδευτικός ΠΕ 60, Νηπιαγωγείο Λάλουκα

4. «Ο υγρός χρυσός και οι θεραπείες ευεξίας για τα μαλλιά»

Σταματία Σαρρή, Εκπαιδευτικός ΤΕ 01.19, 15ο ΕΠΑΛ Θεσσαλονίκης

  1. «Το πανηγύρι του Αγίου Λύπιου στη Ζάκυνθο»

Μαρίνα Σταμίρη, Εκπαιδευτικός ΠΕ 02, 2ο Γυμνάσιο Ζακύνθου

6. «Η ελιά μας ταξιδεύει… Αναζητώντας τις υπεραιωνόβιες ελιές της περιοχής μας. Με τη βαλίτσα στο χέρι – μια περιπλάνηση στον χώρο και τον χρόνο»

(Συνεργασία τριών σχολείων)

Ευσταθία Κάλλια, Εκπαιδευτικός ΠΕ 70, 2ο Δημ. Σχ. Άρτας

Παρασκευή Κοσμά, Εκπαιδευτικός ΠΕ 60, Νηπιαγωγείο Ελεούσας

Φωτεινή Λισγάρα, Εκπαιδευτικός ΠΕ 70, 2ο Δημ. Σχ. Άρτας

Παναγιώτα Παπανικολάου, Εκπαιδευτικός ΠΕ 70, Δημ. Σχ. Νεοχωρίου

Συντονισμός:

Αναστάσιος Ζόμπολας, Αναπληρωτής Υπεύθυνος ΚΠΕ Καλαμάτας

Γεώργιος Αργυροηλιόπουλος, Μέλος Π.Ο. ΚΠΕ Καλαμάτας

12.25

Συνάντηση Συντονιστικής Επιτροπής του Δικτύου

(παράλληλα με τις δράσεις του σεμιναρίου)

13.55 – 14.30

Συζήτηση, αξιολόγηση και λήξη του σεμιναρίου ? Παραλαβή βεβαιώσεων

14.30

Ελαφρύ γεύμα

β. Πίνακας συμμετεχόντων εκπαιδευτικών μελών του Δικτύου

Α/Α

Επώνυμο

Όνομα

Ειδικότητα

Σχολική Μονάδα

ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ

ΗΜΕΡΕΣ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗΣ

1

Αθανασοπούλου

Σοφία

ΠΕ 04.02

Γυμνάσιο Παραλίας Καλαμάτας

2

Αλεβίζου

Βασιλική

ΠΕ 70

Δημοτικό Σχολείο Χανδρινού

3

Αρβανίτη

Δήμητρα

ΠΕ 09

ΣΔΕ Καλαμάτας

4

Αρκουμάνη

Σπυριδούλα

ΠΕ 05

2Ο Δημοτικό Σχολείο Άρτας

2

1

5

Αντωνακόπουλος

Αντώνης

ΠΕ 02

1Ο ΕΠΑΛ Λεχαινών

2

1

6

Αυδίκου

Ελένη

ΠΕ 70

Δημοτικό Σχολείο Μεγάρχης

2

1

7

Βάτσικα

Αναστασία

ΠΕ 70

1Ο Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου

2

1

8

Γαϊτανάρου

Πολυτίμη

ΠΕ 60

14Ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας

9

Γαρδέλη

Ειρήνη

ΠΕ 60

8Ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας

10

Γιαμπουλάκης

Βασίλης

ΠΕ 70

18Ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας

11

Γιαννιώτη

Κωνσταντίνα

ΠΕ 06

2Ο Γυμνάσιο Ζακύνθου

2

1

12

Γιαννουσά

Πηνελόπη

ΠΕ 60

14Ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας

13

Γκολέμη

Αγγελική

ΠΕ 60

Νηπιαγωγείο Λάλουκα

2

14

Ζανιά

Ελένη

ΠΕ 70

24Ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας

15

Ζερικιώτης

Δημήτριος

ΠΕ 18.12

ΕΕΕΕΚ Καλαμάτας

16

Κάλλια

Ευσταθία

ΠΕ 70

Δημοτικό Σχολείο Νεοχωρίου

2

1

17

Καντζιλιέρη

Κωνσταντίνα

ΠΕ 60

8Ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας

18

Καράμπελας

Βασίλης

ΠΕ 70

Δημοτικό Σχολείο Βαλύρας

19

Καρέκου

Ευριδίκη

ΠΕ 11

Γυμνάσιο Παραλίας Καλαμάτας

20

Καρυστινού

Σοφία

ΠΕ 60

5Ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας

21

Κάτρη

Χριστίνα

ΠΕ 60

2Ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών

22

Κάτσουδα

Κωνσταντίνα

ΠΕ 60

Νηπιαγωγείο Κεφαλαρίου

2

23

Κατσούλη

Αλεξάνδρα

ΠΕ 06

Δημοτικό Σχολείο Ανυφίου

2

1

24

Κελέση

Μαρία

ΠΕ 70

24Ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας

25

Κοσμά

Παρασκευή

ΠΕ 60

Νηπιαγωγείο Ελεούσας

2

1

26

Κούρου

Αικατερίνη

ΠΕ 60

Νηπιαγωγείο Άριος

27

Κρέπαπα

Μελπομένη

ΠΕ 70

Δημοτικό Σχολείο Χανδρινού

28

Κρόμπα

Ευσταθία

ΠΕ 60

9Ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας

29

Κρόμπα

Νικολέττα

ΠΕ 70

21Ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας

30

Κυρίος

Ηλίας

ΠΕ 11

12Ο Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου

2

1

31

Κυρίτση

Γεωργία

ΠΕ 70

18Ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας

32

Λιβάνου

Σοφία

ΠΕ 18.36

4Ο ΕΠΑΛ Πάτρας

2

1

33

Λισγάρα

Φωτεινή

ΠΕ 70

2Ο Δημοτικό Σχολείο Άρτας

2

1

34

Μαθέ

Ελένη

ΠΕ 60

Νηπιαγωγείο Διασποράς Καλαμάτας

35

Μαντζαβά

Αντωνία

ΠΕ 60

26Ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας

36

Μεταξά

Αικατερίνη

ΠΕ 60

Νηπιαγωγείο Νέου Ικονίου

2

1

37

Μουσελίμη

Γεωργία

ΠΕ 04.02

Γυμνάσιο Κορώνης

38

Μπουμπουλίδου

Αικατερίνη

ΠΕ 60

Νηπιαγωγείο Νέου Ικονίου

2

1

39

Ντέρτη

Αγγελική

ΠΕ 60

Νηπιαγωγείο Κιβερίου

2

40

Οικονομίδου

Γεωργία

ΠΕ 60.50

9Ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας

41

Παπαδιά

Σταματία

ΠΕ 6050

2Ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών

42

Παπανικολάου

Παναγιώτα

ΠΕ 70

Δημοτικό Σχολείο Νεοχωρίου

2

1

43

Παπανικολοπούλου

Παναγιώτα

ΠΕ 60

Νηπιαγωγείο Διασποράς Καλαμάτας

44

Πατσιόγιαννη

Αικατερίνη

ΠΕ 18.27

Εσπερινό ΕΠΑΛ Καλαμάτας

45

Πολύζου

Δέσποινα

ΠΕ 09

4Ο ΕΠΑΛ Πάτρας

2

1

46

Πόθου

Αικατερίνη

ΠΕ 02

ΓΕΛ Πεταλιδίου

47

Ράντσιου

Βέρσα

ΠΕ 70

2Ο Δημοτικό Σχολείο Διαβατών

2

1

48

Ράντσιου

Παναγιώτα

ΠΕ 60

2Ο Νηπιαγωγείο Κορισσίων-Περιβολίου

2

1

49

Σαράντη

Ανθή

ΠΕ 04

Γυμνάσιο Γερακίου

2

50

Σαρρή

Σταματία

ΤΕ 01.19

15Ο ΕΠΑΛ Θεσσαλονίκης

3

1

51

Σαρρής

Δημήτρης

ΠΕ 16.01

Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Μεσσηνίας

52

Σόλαρης

Ιωάννης

ΠΕ 02

Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Μεσσηνίας

53

Σταθάκη

Φωτεινή

ΠΕ 18

ΕΕΠΑΓ Ελασσόνας

2

1

54

Σταθοπούλου

Μαρία

ΠΕ 18.13

ΕΕΕΕΚ Καλαμάτας

55

Σταματοπούλου

Μαρίνα

ΠΕ 70

Δημοτικό Σχολείο Δρεπάνου

2

1

56

Σταμίρη

Μαρίνα

ΠΕ 02

2Ο Γυμνάσιο Ζακύνθου

2

1

57

Σταυροπούλου

Παναγιώτα

ΠΕ 60

Νηπιαγωγείο Κιβερίου

2

58

Τεριζάκη

Γαρυφαλιά

ΠΕ 60

1Ο Νηπιαγωγείο Γαργαλιάνων

59

Τενέντε

Άννα Χαρά

ΠΕ 60

Νηπιαγωγείο Πεταλιδίου

60

Τσιλίδου

Ελισάβετ

ΠΕ 60

2Ο Νηπιαγωγείο Άργους-Ορεστικού

2

1

61

Χαμαμτζόγλου

Σταύρος

ΠΕ 02

Γυμνάσιο Νέας Καλλικράτειας

3

1

62

Χονδρογιάννη

Μαρία

ΠΕ 60

2Ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών

63

Χριστοπούλου

Αντωνία

ΠΕ 60

2Ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών

Πρόγραμμα σεμιναρίου δικτύου «Ελιά» σε μορφή Microsoft Word docx

Μοιράσου το!

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *